Od instagramu k vydaniu knihy

By admin
25. júla 2018
3 minút(y) čítania
Rate this post

Potešila ma skutočnosť, že autor knihy – Atticus dokázal začať svoju poetickú tvorbu na instagrame a dotiahnuť ju až k vydaniu vlastnej knihy.

Úžasná atmosféra

Grafika knihy sa nesie v tajomnom, ba priam mierne melancholicky fádnom svetle, čo však vytvára úžasnú atmosféru. Vďaka tomu som si dokázal vychutnať každú jednu veľmi pekne spracovanú stránku zväčša krátkych básní. Páčila sa mi minimalistickosť a vysoká umelecká hodnota jednotlivých veršov. Atticus sa hrá so slovami, vďaka tomu poteší nejedného čitateľa, ktorý si rád vychutnáva výstižné opisy situácií spojených s nešťastnou láskou a mnohými inými problémami, s ktorými sa stretávajú mladí ľudia (to však neznamená, že sa v jeho slovách nenájdu aj starší čitatelia).

Hrá sa s dvojzmyslami a rôznymi opismi širokej škály pocitov.

Strmhlav sa vrhnúť do niečieho zmätku a zistiť,
že všetko dáva zmysel znamená milovať.
nemala na sebe nič, len mesačný svit.
Nemal som na sebe nič, len úsmev.

Viackrát som cítil priam až podivnú podobu Atticusových slov a mojich myšlienok. Vracajúc sa ku grafickej stránke knihy musím podotknúť, že fotografie a grafika knihy veľmi pekne vystihujú myšlienku akú sa mi autor snažil svojimi slovami odovzdať.

Knihu odporúčam, hlavne však pre osoby, ktoré rady čítajú poéziu. Avšak k tomu aby čitateľ porozumel Atticusovým slovám naozaj nie je potrebné filozofické vzdelanie, stačí k tomu len tiché miesto na sedenie a pohár rannej kávy(možno aj vína). Pred čítaním samotnej knihy odporúčam navštíviť instagramový profil Atticusa. Možno si tam prečítať aj jeho básne, ktoré nie sú v knihe, nakoľko ich pridáva na Instagram pravidelne. Osobne som si všímal jeho najstaršie príspevky a bol som zaujatý vývojom mysle autora.

Za zaujímavý nápad považujem rozdelenie akýchsi „kapitol/tém“ knihy podľa názvu diela. Kniha ako taká sa totiž skladá z troch kapitol s názvami Miluj, jej, voľnosť, na ktoré jednotlivé verše a básne tematicky nadväzujú. Obľúbil som si viacerých „moderných básnikov“ na čele s Rupi Kaur, no musím povedať, že Atticus priniesol do sveta poézie niečo nové, slovami ťažko opísateľné. Ako som spomenul, knihu vrelo odporúčam a som si istý, že keď budem mať voľný čas, s radosťou ho venujem práve čítaniu tejto knihy – myslím si, že nie som, a ani nebudem sám.

autor: Jorik Veselko