Recenzie čitateľov – Nech sneží

26. marca 2020
3 minút(y) čítania
Rate this post

Nech sneží

John GreenMaureen Johnson, Lauren Myracle 

 

Už keď som túto knihu videla prvý raz na internete, dala som si ju do pomysleného zoznamu kníh, ktoré si niekedy určite prečítam. Keď som ju však videla naživo v kníhkupectve, jej obal ma natoľko zaujal a zapáčil sa mi, že som si knihu hneď kúpila. Predtým som už niekoľko titulov od Johna Greena čítala, tak som si bola istá, že to bude také pohodové nenáročné čítanie.  

Aj keď som si ju najprv chcela prečítať až v zime, neodolala som a pustila som sa do čítania hneď, aj keď bolo vonku krásne teplo. Neviem, či je ovplyvniteľnosť knihami nejak vedecky dokázaná, ale ako som čítala o ľuďoch, čo sa brodia v snehových závejoch, uviazli v snehovej búrke (a iné veci, čo sa dejú v tejto knihe), naozaj mi z toho bola zima, takže aj keď ľudia vonku chodili v krátkych tričkách, ja som doma sedela pod dekou a čítala som o dobrodružstvách mladých ľudí. 

Kniha poskytuje pohodu – človek sa do nej ľahko začíta a unikne tak z každodenných povinností, stresu a termínov do iného sveta – po chvíli čítania sa prenesie do zasneženého mesta a prežíva príbehy spolu s postavami.  

Malá knižka s naozaj krásnym trblietavým obalom (nesúď knihu podľa obalu, ok, ale tento je fakt super) má v sebe tri odlišné príbehy. V každom sú iné postavy, od ktorých sa odvíja dej, avšak počas čítania si všimneme, ako sa objavujú spojenia a nakoniec sa všetky tri deje trochu prepletú, čo čitateľa (ako ja) poteší. V prvom príbehu dievča cestuje vlakom počas snehovej kalamity, v ďalšom sa môžeme začítať, čo medzitým robila skupina troch kamarátov a v poslednom je hlavnou postavou dievča pracujúce v kaviarenskom občerstvení.  

John Green a jeho typický spôsob písania príbehov je viditeľný aj v tejto knihe – postavy, ktoré si ľahko predstavíme, cítime akoby sme ich poznali a príbeh, do ktorého sa ľahko vžijeme. Občas sa zdá absurdný, kedy si vravíme že to fakt?  a občas je zas naozaj vtipný, keď nás donúti sa usmievať nad stránkami knihy. John Green ale teda nie je jediným autorom knihy, spolupracoval na nej s ďalšími dvoma autorkami. Mená spisovateliek som predtým nepoznala, ale po prečítaní týchto príbehov musím povedať, že sa mi ich štýl páči. 

Nikdy som nebola na nejaké vyslovene dievčenské knihy, zaľúbené, zaláskované príbehy, ale tento typ ma baví. Tínežerský život v oddychovom čítaní, aj keď  som vekom už o čosi staršia ako teenPríbehy v tejto knihe sú z bežného života, ale nejak sa zvrtnú na bláznivé dobrodružstvo, v ktorom predsa len je kúsok romantiky.  

Takže nakoniec môžem skonštatovať, že určite odporúčam siahnuť po tejto knižke a začítať sa do nej. Či už je leto, alebo sneží naozaj 🙂 

Janka Božíková