Recenzie čitateľov – Na pár krokov

31. marca 2020
2 minút(y) čítania
2/5 - (2 votes)

Na pár krokov

,,Existuje milión dôvodov, prečo by som sa do nej nemal zamilovať, no aj tak sa to stalo.“ 

 

Okolo tejto knihy bolo už od samého začiatku veľké haló. Nerozumela som tomu.. .veď čo môže byť také skvelé na tínedžeroch s cystickou fibrózou? Povedala som si, že podobné príbehy sme tu už mali, tak v čom môže byť táto kniha iná? 

Nakoniec som sa aj ja odhodlala a prečítala som si ju. Už od prvej strany som očakávala strašnú, ale dojemnú smrť niektorej z postáv. Lenže príbeh sa vyvíjal trochu ináč. Celučký dej príbehu je zasadený do nezvyčajného prostredia – do nemocnice. Hoci myšlienka knihy sa točí okolo cystickej fibrózy a možnosti blízkej smrti, kniha nie je ani náhodou depresívna. 

Doposiaľ som o nejakej ,,cystickej fibróze“ ani netušila a vďaka knihe som sa o tomto ochorení dozvedela a začala o neho viac zaujímať. Netušila som, s akými ťažkosťami sa pacienti stretávajú, čo všetko musia prekonávať a čoho všetkého, čo my ostatní považujeme za samozrejmosť, sa musia vzdať. 

Fakt, že Stella a Will sa musia od seba držať v určitej vzdialenosti, to je pochopiteľné. Ale prečo sa od seba musia držať v 2-metrovej vzdialenosti aj ostatní pacienti? To som nepochopila. V knihe je vysvetlenie, že aby sa nenakazili baktériami, ktoré sa vyskytujú v nemocnici. Takže nerozumiem, prečo sa nemôžu dotýkať navzájom, ale s ,,nie pacientmi“ sa dotýkať môžu… veď pacienti majú tú istú chorobu… a to je v tomto príbehu trochu podstatný detail, s ktorým som si lámala hlavu. 

Príbeh bol neskutočne pútavý a milý. Obľúbila som si všetky postavy, ktoré sa v ňom objavili a prežívala som to všetko s nimi. Dej príbehu vám neprezradím, aby ste neprišli o zážitok z čítania. Už sa teším, kedy si pozriem sfilmovanú verziu. 

Hodnotenie 4,5⃰⃰/5⃰ 

,,Všetci na tomto svete dýchajú požičaný vzduch“. 

Lenka Džopková