Recenzie čitateľov – Vesmír na pleciach

31. marca 2020
3 minút(y) čítania
Rate this post

Vesmír na pleciach

Jennifer Niven

Príbeh je písaný z perspektívy dvoch hlavných postáv.                                                                                                                    

     Prvou z nich je Libby Stroutová, ktorú vraj každý dobre pozná, no bohužiaľ nie kvôli nejakému jej mimoriadnemu nadaniu, výhre olympiáde či niečomu podobnému. Libby sa svojím spôsobom ,,preslávila“ kvôli videu, kde ju vyslobodzujú z domu a nie, nebolo to kvôli nejakej zvrátenej televíznej šou, ale kvôli jej nadváhe, pre ktorú sa nezmestila cez dvere. Video údajne videlo už 6 345 381 ľudí, ktorí si neskôr neodpúšťali žiadne uštipačné poznámky. Pred tromi rokmi teda Libby predstavovala najtučnejšiu tínedžerku Ameriky a to s váhou až neuveriteľných 296kg. Nebola však taká vždy a neskôr objasnila, že začala priberať zo žiaľu po smrti svojej matky. 

     Druhou hlavnou postavou je Jack Maselin. Navonok hrá frajera, ale to len pre jeho strach, že by niekto zistil jeho tajomstvo, že by ho niekto poznal bližšie. Jack totiž trpí prosopagnóziou, zriedkavou neurologickou poruchou, ktorá mu zabraňuje rozoznávať tváre – je to akoby pre neho boli všetci cudzí, dokonca aj jeho vlastná mama. 

     Jedného dňa si Libby uvedomí, že je načase sa vrátiť na staré koľaje a nastúpiť naspäť do školy, keďže kvôli jej úzkostiam kvôli posmechom rovesníkov zvidea si na pár rokov zvolila radšej možnosť domáceho vyučovania. Všetko prebiehalo v poriadku až do chvíle, keď ju Jack pred celou školou kruto ponížil a ona mu za to jednu strelila. Od tohto momentu na seba neustále zazerajú, až kým sa medzi nimi nevytvorí zvláštne a svojím spôsobom veľmi zaujímavé priateľstvo .  

     Jack začal obdivovať Libbyinu odvahu a jej obrovské srdce, možno až také veľké ako celý vesmír, no a jej sa zase zapáčil Maselinov zmysel pre humor a štýl. Majú seba navzájom a už sa ani jeden necíti osamelý. 

     Jednoducho tak to je, niekedy stretnete človeka, ktorý vám celý váš vesmír obráti hore nohami. 

     Dojímavá knižka, ktorá chytí za srdce každého čitateľa odovzdáva mladým dôležité posolstvo Antoine de Saint-Exupéryho – dobre vidíme iba srdcom, to čo je dôležité je očami neviditeľné. Rozhodne stojí za prečítanie a nie len jedno, pretože táto kniha nikdy neomrzí a stále vám odovzdá niečo nové. 

Bronka Koristekova