Recenzie čitateľov – Zostaň so mnou – Ak zostanem

31. marca 2020
3 minút(y) čítania
Rate this post

Zostaň so mnou – Ak zostanem

Veľkosť príbehu nezávisí od veľkosti (rozmerov) knihy. V prípade Zostaň so mnou to platí stopercentne. Táto na prvý pohľad útla knižôčka ma dostala, totálne. Krásnych 176 stránok príbehu, ktorý pohladí dušu i srdce.

Jednoduchý, dojemný, nežný…

Páčil sa mi štýl, akým je kniha napísaná, žiaden ťažkopádny, akoby sa mohlo zdať podľa obsahu, autorka sa s ním pohrala, vyladila ho do detailov a bol veľmi čitateľný.
Šestnásťročnej Mii sa v jedinej sekunde zmení život. Neodvratne. Stráca svojich najbližších, svoju rodinu. Ona sama sa ocitá na zamrznutej ceste a sleduje snahu záchranárov o jej život.

Neplačem, hoci si uvedomujem, že mojej rodine sa práve stalo čosi nepredstaviteľné. Už nás nik a nič nedá dokopy.

Mia mala podľa mňa úžasnú rodinu. Možno niekomu príde uletená či zvláštna, ale mne sa páčila 🙂 Cítili ste, že majú k sebe blízko, že majú nádherný vzťah. Spájala ich nielen láska k hudbe.

Miu som si obľúbila, najmä jej prirodzenosť, dalo by sa povedať, že až obyčajnosť. Na nič sa nehrala, nič nepredstierala, nebola naivka či nejako výnimočná, proste bola sama sebou. Jej opisy životných čriepkov spred nehody povkladané pomedzi scény v nemocnici, jej myšlienky, pocity, citlivosť, aké jej autorka vložila do riadkov… no krása!

A potom je tu Adam, toho nemôžete nemilovať! Skvele sa k sebe s Miou hodili. Už len ich vzťah a prvé rande… bolo to tak zvláštne, iné, a pritom krásne!

„Zostaň,“ Adam vysloví len to jedno slovo a prehltne city, ktoré sa mu derú von. „Niet slov, ktoré by vyjadrili, čo sa ti stalo. Viem, je to strašné… Ak zostaneš, urobím všetko, čo budeš chcieť. Prestanem hrať v kapele, pôjdem s tebou do New Yorku… Dokážem odísť z tvojho života, ak ty dnes neodídeš z môjho. Nechám ťa ísť. Ak zostaneš.“

Miina najlepšia priateľka Kim bola tiež sympatická, síce boli úplne odlišné, ale práve preto sa asi našli. Páčilo sa mi, ako sa napokon s Adamom začali „rešpektovať“ 🙂 aj keď si najprv vôbec nesadli…

V príbehu neboli hluché miesta, autorka ho skvele rozvrhla a vložila doň krásne okamihy… narodenie Teddyho, Miino hranie na violončele, rodinné udalosti, rozhovory… Gayle proste vie, ako na to, ako napísať úžasný príbeh. Rada sa k nemu vraciam, a to sa asi nikdy nezmení. 

Barbora