Recenzie čitateľov

24. marca 2020
2 minút(y) čítania
Rate this post

Na pár krokov 

Traja autori knižky sa rozhodli napísať príbeh lásky s prekážkami, ktoré si zdraví ľudia ani nevedia predstaviť. Aké to môže byť zamilovať sa do osoby, ktorú nemôžete pobozkať, objať hoci len chytiť za ruku. Je vôbec možné zamilovať sa do osoby bez akejkoľvek formy fyzického splynutia? 

Stella aj Will trpia ťažkou chorobou a preto väčšinu života strávili v nemocnici. Stella poctivo dodržiava svoju liečbu, kým sa nedostane na rad na transplantáciu pľúc. Počas jedného z množstva pobytov Stella stretne Willa, ktorý má podobné ochorenie, avšak v niečom špecifické, čo mu tak znemožňuje ísť na transplantáciu. Willa nebaví tráviť život v nemocnici a len prežívať. 

„Ak mám umrieť, najprv chcem žiť.“ 

Will chce žiť a chce si naplno užívať život, kým ma ešte nejaký čas. Stella sa rozhodne Willovi pomôcť a chce ho donútiť dodržiavať liečbu. Môže vzniknúť silné puto medzi odlišnými ľuďmi a ešte aj bez možnosti dotyku?  

Kniha Na pár krokov má aj filmové spracovanie, a obe diela sú úžasné a nenechajú vás chladným. A je jedno čo z toho uvidíte alebo prečítate skôr. Ak ste však videli len film a máte pocit, že vám niečo vo filme chýba, hlavne na konci, odporúčam vám prečítať si knihu, ktorá vám poskytne záver.  

Stella a Will sú mladí ľudia, ktorí by si mali užívať mladosť, nie pasovať sa s ťažkou chorobou. Nemali by cítiť bremeno voči svetu alebo rodine, že musia žiť, hoci už nevládzu bojovať. Kniha prináša pohľad na to, akej obety sú ľudia schopní kvôli rodine a ľudom, ktorých milujú.  

„Viem, že je to môj posledný nádych. Je pre ňu.“ 

 Radka Krížová